П`ятниця, 29.03.2024, 16:50
Вітаю Вас Гість | RSS

Андрійковецька ЗОШ І-ІІ ст.

Категорії розділу
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог статей

Головна » Статті » Мої статті

каліграфічні хвилинки

 

Відділ освіти,  молоді та  спорту

Хмельницької райдержадміністрації

Методкабінет

 

Каліграфічні хвилинки

на уроках

української мови

в початкових класах

2013 р

 

Упорядники : Красій Т.В., Солоненко О. М., Савчук І.А., Тарнавська Н.І. -   вчителі початкових класів Андрійковецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів

( схвалено   згідно рішення педагогічної ради протокол №2  від 17 жовтня )

 

 

Рецензент : Заграйчук Л.М. – методист початкових класів відділу освіти, молоді та спорту  Хмельницької райдержадміністрації

 

У посібнику наведено зразки каліграфічних хвилинок в початкових класах. Державний стандарт початкової загальної освіти передбачає формування графічних навичок письма, правильного, чіткого зображення букв та їх поєднань, плавного письма складів слів. Пропоновані матеріали сприяють вихованню любові до рідного краю,  шанобливе ставлення до культурної спадщини України.

Зіст

Вступ                                                                                               3
Каліграфічні хвилинки 1 клас.

Річки та озера Хмельниччини                                                      2

Каліграфічні хвилинки  2  клас. Історична  Хмельниччина.    14
Каліграфічні хвилинки 3 клас. Міста України....................   ...26.
Каліграфічні хвилинки 4 клас. Архітектура України......  ....  .43
Список використаних джерел......................59

 

Втуп        

Розвиток мовлення та навички каліграфічного письма є «вічними» завданнями,  які покликана розв`язувати початкова школа. Це своєрідний принцип навчання рідної мови в початкових класах, що об`єднує всі сторони мовленнєвої діяльності учнів.

Основними завданнями уроків каліграфії є:

•    розвивати усне і писемне мовлення школярів;

•    вчити дітей використовувати у своєму мовленні багату, активних, точно       вживану лексику, а також вправляти в навичках каліграфічного письма;

•    розвивати творчу, активну особистість, здатну любити красу;

•    сприяти виробленню постійного бажання вчитися пізнавати світ.

Розвиток мовлення та навичок каліграфічного письма спонукає до підвищення культури усного і писемного мовлення, розвиває артикуляцію звуків, активізує словниковий запас.

Письмо-складний психофізіологічний процес не лише для шестирічних учнів, а й загалом для всіх молодших школярів. Ефективність і успішність навчання каліграфічного письма значною мірою залежить від забезпечення учнів початкових класів прописами, робочими зошитами з правильною цифр, букв і з`єднань.

Державний стандарт початкової загальної освіти передбачає формування графічних навичок письма, правильного, чіткого зображення букв та їх поєднань, плавного письма складів слів. Робота над каліграфією, технікою письма не обмежується періодом навчання грамоти, а має продовжуватися у наступних класах.

 б Бб уб об бі ог я уж ок

  Бужок

Бужо́к — річка в Україні, в межах Волочиського, Красилівського, Хмельницького та Летичівського районів Хмельницької області. Ліва притока Південного Бугу (басейн Чорного моря).

Бужок бере початок за 2 км на південний схід від села Попівці Волочиського району. Тече на схід і південний схід. Впадає до Південного Бугу біля східної околиці селище Меджибіж.

Річка Бужок має більше двох сотень невеликих приток, загальною довжиною 498 км.

В Вв ов вк іч ка ак

Вовк - річка

Вовк — річка в Україні, в межах Хмельницького, Деражнянського, Летичівського районів Хмельницької області. Права притока Південного Бугу.

Річка Вовк бере початок біля села Нижчі Вовківці. Тече в центральній частині Подільської височини спершу на схід, далі — на південний схід, біля міста Деражня повертає на північний схід. Впадає до Південного Бугу на схід від центральної частини смт Летичів.

 Дд д дн  ні ст ер ет

Дністер

Дністе́р — річка на південному заході України та в Молдові (частково на кордоні обох країн).

Панорама Дністра

 При впадінні до Чорного моря утворює Дністровський лиман. Третя за довжиною в межах України (після Дніпра й Південного Бугу) та 9-та — в Європі.

Від Галича до Хотина річка утворює Дністровський каньйон, який з 2008 року внесено до списку семи природних чудес України. 

Дністер у середній течії слугує історичним кордоном між давніми культурно-етнографічними регіонами Буковиною та Галичиною, у середній та нижній — між Поділлям та Бессарабією.

Ж ж жж ва ан чи ик

Жванчик – ліва притока Дністра.

Жва́нчик — річка в Україні, в межах Городоцького, Чемеровецького та Кам'янець-Подільського районів Хмельницької області. Ліва притока Дністра (басейн Чорного моря).

Жванчик бере початок за 3 км на північний захід від села Клинове. Тече переважно на південь територією Придністровської височини (частина Подільської височини), перетинає Товтрівську гряду. Впадає до Дністра біля західної околиці села Жванець.

Зз зз зб ру уч чб

Збруч

З восьми великих Днiстровських приток Хмельниччини ця рiчка є найбiльшою лiвою притокою Днiстра. Довжина її сягає 244 км. Ця рiка i трудiвник сумлiнний – крутить турбiну трьох гiдроелектростанцiй, i дає чимало риби. Вона ж вабить людей щорiчно для вiдпочинку на своїх берегах. Тiльки Чемеровеччину Збруч омиває i освiжає на протязі 86 км. Збруч – рiчка iсторична. Впродовж двох вiкiв вона була кордоном, який роздiляв єдину українську землю на двi частини – західну i східну.

 Заселення Збруча вiдноситься до глибокої давнини, про що засвiдчують залишки печер, видовбаних у скелях та римськi монети

 Назва рiчки походить вiд слова “збруч” (обоча, болото). Вона й справдi витiкає з болотних лукiв, якi називаються збручами, що на Авратинськiй височинi Волочиського району, по землях якого мандрує майже 50 км.

 Збруч… Краса нашого краю. Вужем звивається вона серед вапнякових товтр i пагорбiв, нанизавши на себе намистинки кам’янистих бродiв i перекатiв. Це – дно древнього Сарматського моря.

                                        

С Сс сс см стм отр рич

Смотрич

Смо́трич — річка в Україні, в межах Хмельницької області. Ліва подільська притока Дністра (басейн Чорного моря).

Смотрич бере початок з джерел поблизу села Немичинці. Тече переважно на південь Подільською височиною. Впадає до Дністра на південний захід від села Устя.

На Смотричі — місто Кам'янець-Подільський. У Кам'янці-Подільському  через Смотрич перекинуто найвищий в Україні міст «Стрімка Лань».

10 км перед Кам'янцем-Подільським починається Смотрицький каньйон. Вапнякові стінки сягають 50 м. Там же постійні та сезонні водоспади, реліктові рослини на берегах і на скельних утвореннях.

Уздовж долини Смотрича розташовані мальовничі Товтри — залишки прадавніх коралових рифів у вигляді гостро виступаючих пагорбів.

 

Д Дд ду уб дб

Дуб

600-річний дуб з Хмельниччини - у списку видатних дерев України

 07 серпня 2013

Посадив  дерево - себе прославив, посадив сад-рід прославив.     

                        Народна мудрість            

         Інформація про найстарші дерева країни зібрана у книзі «500 видатних дерев України». Окрім цього, Хмельниччина може похвалитися з десятком кількасотрічних дерев.

          Найстаршим деревом України рахується олива з Криму. Їй – 2 тисячі років. Хмельницький дуб молодший за неї у 3,5 рази.

          - Хмельницька область, Олін дуб. Обхват дерева – 6,3 метри, висота – 30 метрів. Вік – близько 600 років. Росте на приватній території по вулиці Чапаєва, б.86, у селі Старий Кривин Славутського району. Потребує заповідання.

 За даними Київського еколого-культурного центру на Хмельниччиниі є ще з десяток дуже старих дерев.

П Пп ів де нн ий уг

Південний Буг

         Південний Буг— річка на південному заході України. Бере початок на Поділлі і впадає до Бузького лиману Чорного моря.

Це третя за довжиною (після Дніпра та Дністра) річка України і найбільша, яка тече виключно територією України — довжина її 806 км.

     

Фонтан Roshen — фонтан, збудований в руслі річки Південний Буг поблизу острова Кемпа (Фестивальний) у Вінниці. Це найбільший в Україні і в Європі  плавучий фонтан. За оцінками експертів входить в десятку кращих і видовищних фонтанів світу.

О Оо щр со нча  оз ер

Озеро Солонча

         Озеро Солонча розкинулося у басейні річки Збруч біля сіл Шидлівці і Вікторівка, що на Чемеровеччині. Зовні воно схоже на ставок середніх розмірів, площею 15 гектарів і глибиною до трьох метрів.

Здавна поширена легенда про підземний зв'язок озера Солонча з водоймою Берків ставок, який знаходиться на відстані більше десяти кілометрів - поблизу Кугаєвець, у басейні річки Жванчик.

Кажуть, колись завзяті рибалки запустили в озеро Солонча міченого величезного коропа Потім стали ходити на Берків став. І яке було їх здивування, коли той же короп попався там у сітку.

Цю місцевість називають «Блакитними озерами» тому, що в цьому лісі приблизно 16 озер. Це місце останнім часом стало дуже популярним, тому влітку в глибинці, в лісі біля села Комарівка Хмельницької області в гарну погоду людно, як на морському пляжі. Озера глибокі, з чистою й прозорою водою – через піщане дно й велику кількість артезіанських джерел.

Оо оз ро св те ет вя ся

Святе озеро

Голубою перлиною подільського краю називають озеро Святе, яке знаходиться на півдні Славутського району. Лежить воно у басейні річки Горинь в межах Малого Полісся. Славиться мальовничістю, кришталевою прозорістю води. Той, хто хоч раз побував на його берегах, ніколи не забуде рідкісної краси цього синьоокого дива природи.

Чи не найбільша загадка озера - його походження. Більшість дослідників схиляється до думки, що воно вулканічне. На це вказує овальна форма, острів у центрі і глибина - 9,5 метра. Про походження озера і його назви досі жива давня легенда.

...Там, де котить свої чисті води озеро Святе, було колись невелике поселення. Ніхто й не підозрював, що наближається лихо. За одну ніч поселення разом з церквою провалилося у безодню. На місці села утворилося озеро. Звістка про це швидко рознеслася довкіл. Вражені таким дивом, до озера стали приходити люди святити воду, щоб не накликати на себе тяжкої кари. Це місце згодом стали вважати святим. Звідси й назва - Святе озеро...

Святе озеро — найбільше озеро Хмельницької області.

БАКОТА

Б Б Б Ба Ба Ба Бакота Бакотський

Бакота зачаровує своїми прекрасними пейзажами, високими скелями і чистою Дністровською водою.

Завдання:

Знайти і підкреслити головні слова у реченні.
Виписати слова, які називають ознаки предметів..

Бакота – давнє місто, затоплене під час спорудження Дністровської ГЕС. У давні часи Бакота була важливим портом і знаходилася на березі Дністра. Бакотський Михайлівський монастир функціонував біля 300 років – з середини ХІІ ст. до середини ХV ст..

ЖВАНЕЦЬ

Ж Ж Ж Жв Жв Жв Жванець Жванчик

Село Жванець лежить на лівому березі Дністра, при злитті його з Жванчиком.

Завдання:

Знайти спільнокореневі слова. Виділити корінь
Підкреслити букви, які позначають м’які приголосні звуки.

         Колись містечко на кордоні трьох держав (Австро-Угорська, Російська імперії і Румунія), а зараз – велике село на Дністрі. Село Жванець лежить на лівому березі Дністра, при злитті його з Жванчиком, у мальовничій місцевості, що дістала назву «Подільська Швейцарія». Поява перших оборонних споруд у Жванці сягає дуже давніх часів.  

ІЗЯСЛАВ

І І І Із Із Із Ізяслав Ізяслав

Ізяслав, Заслав, Жеслав – одне з ключових міст Погорини.

Завдання:

Підкреслити букви, які позначають м’які приголосні звуки.
Дібрати споріднені слова до слова міст.

Ізяслав, Заслав, Жеслав – одне з ключових міст Погорини, історичний центр Заславщини, постав із поєднання двох міст – Старого Заслава і Нового Заслава. Нині районний центр Хмельницької області. Річка Горинь ділить місто на Старе і Нове. Людські поселення на території Ізяслава існували вже в сиву давнину.

Палац Князів Сангушків. Католицький кафедральний собор Іоанна Хрестителя.

КАМ’ЯНЕЦЬ – ПОДІЛЬСЬКИЙ

К К К Ка Ка Ка Камянець Подільський

Кам’янець Подільський – місто, що зберегло дух Середньовіччя.

Завдання:

Підкреслити букви, що позначають глухі приголосні звуки.
Визначити корінь у слові місто.

          До творення неповторного архітектурного вигляду Кам’янець Подільського у різні періоди його історії доклали майстерності архітектори і скульптори з різних країн. До складу Кам’янецької фортеці входять одинадцять башт, кожна з яких має свою назву й історію. Так, найвища башта названа Папською тому, що була збудована на кошти, надіслані Папою Римським Юлієм ІІ. Ще її називають Кармелюковою, бо в ній тричі був ув’язнений український народний герой Устим Кармелюк. У Чорній башті знаходиться криниця завглибшки 40 метрів і діаметром 5 метрів, видовбана у скелі.

ЛЕТИЧІВ

Л Л Л Ле Ле Ле Летичів Летичівський

Спочатку місто носило назву Лещин і було розташоване на лівому березі річки.

Завдання

Підкреслити головні слова в реченні.
Дібрати споріднені слова до слова річки.

Заснований в 1362 році. Під час другого поділу Польщі Летичів був приєднаний до Російської імперії і наданий у володіння графу А.І.Моркову.

Башта Летичівського замку.   Домініканський костел. Пам’ятник Устиму Кармелюку.

 Летичів протягом 15 ст. неодноразово спалювався турками і татарами. Року 1579 кам’янецький староста Ян Потоцький будує на його місці муровану фортецю, яка частково дійшла і  до наших часів.

МАЛІЇВЦІ

М М М Ма Ма Ма Маліївці Малейовські

Маліївці  можна сміливо назвати наймальовничішим куточком Поділля.

Завдання

Підкреслити букви, що позначають м’які приголосні звуки.
Дібрати споріднені слова до слова куточком.

         Крім палацу Орловських, з яким по красі, витонченості,гармонії не може конкурувати жодна подільська резиденція, в Маліївцях зберігся старовинний парк з двома ставками, фонтанами, стилізованою під замкову  вежу водонапірною баштою. Але головна атракція Маліївців – 18-метрова скеля з водоспадом і печерним гротом. Найдавніша писемна згадка у 1493  році свідчить, що поселення належало шляхтичам Яну і Петру Малейовським, від прізвища яких село і отримало свою назву. 

Палацово-парковий ансамбль створено наприкінці 18 ст. як резиденцію польських поміщиків Орловських за участю архітектора Домініко Мерліні. Збереглися палац, побудований 1788 р. у стилі класицизму, водонапірна вежа висотою 25 метрів, молочарня, кам’яний мур парку та внутрішнього саду, міст, джерело питної води з барельєфом лева та невеликим басейном, два ставки, природні джерела.

МЕДЖИБІЖ       

М М М Ме Ме Меджибіж Меджибіж

Розташовані в мальовничому куточку Хмельниччини, могутні мури і башти фортеці у Меджибожі нікого не залишають байдужими.  

Завдання

Виписати букви, що позначають приголосні звуки у слові фортеці    
Дібрати слова, подібні за значенням до слова могутні.                                 

         Замок розташований на кам’янистому підвищенні між ріками Буг і Буряк, звідки назва замку, а відтак і міста – Меджибіж. Це укріплення було необхідне для захисту місцевих жителів від  татарських набігів.   Вперше замок у Меджибожі згадується в Іпатієвському літописі 1146 року. У той період це селище було одним із укріплених міст Київської Русі

              Фортеця у Меджибожі – одна з найбільших і               найдавніших фортифікаційних споруд України.

ПОДІЛЬСЬКІ ТОВТРИ

П П П По По По Поділля Подільські Товтри

Подільські товтри – національний природний парк.

Завдання:

Підкреслити букви, що позначають тверді приголосні звуки.

Національний природний парк призначений для збереження, відновлення та раціонального використання природних ландшафтів Поділля з типовими та унікальними природними та історико-культурними комплексами. До складу національного природного парку «Подільські Товтри» увійшли більше 130 територій та об’єктів природно-заповідного фонду, з них 23 – загальнодержавного значення: 15 заказників, 4 геологічні пам’ятки природи, серед них «Китайгородське відслонення», печера «Атлантида», ботанічний сад та три пам’ятки садово-паркового мистецтва.

САМЧИКИ

С С С Са Са Са Самчики

Палац у Самчиках  - один з найкращих в Україні.

Завдання

Підкреслити букви, що позначають два звуки.
Дібрати споріднені слова до слова Україні.

Палацово-парковий ансамбль «Самчики» – один із найблискучіших в Україні творів архітектури та садово-паркового мистецтва. Палац з чітко симетрично-осьовою композицією, геометрично виразним і зручним плануванням приміщень, суворістю архітектурних форм і стриманістю оздоблень, він – взірець стилю класицизму.  Серед маєткових ансамблів України Самчики цікаві тим, що забудова тут збереглася такою, якою вона склалась на кінець 18 – початок 19 сторіччя. Зали палацу з чудовими ліпними декорами дають підставу фахівцям віднести самчиківські інтер’єри до одних із найкращих, художньо-виразних  в мистецтві палаців у 18-19 ст. в Україні.  Маєток завжди був осередком культури, просвітництва в краї.

В паркові збереглася скромна, але дуже рідкісна в Україні споруда – відкрита теплиця «Сад в мурах», для вирощування теплолюбивих й екзотичних рослин та кущів.

.САТАНІВ

С С С  Са Са Са Сатанів

У Сатанові на березі річки Збруч був зведений замок.

Завдання

Дібрати споріднені слова до слова річки.
Підкреслити букви, що позначають м’які приголосні звуки.

Перша згадка про Сатанів датується 1404 роком. Проте розвиток міста постійно гальмувався через регулярні напади татар. Тому для захисту від бусурманів власники міста звели замок. Замок був зведений у 14 сторіччі на височезному березі ріки Збруч. У 15 ст. відбулася його цілковита реконструкція. Через сто років замок зазнав ще одної масштабної перебудови, внаслідок чого став п’ятикутним з п’ятигранними баштами. Розташовувався він на площі біля півтора гектара. На кожному куті була побудована башта.

СУТКІВЦІ

С С С Су Су Су Сутківці Сутківці

Сутківці – мальовниче подільське село.

Завдання

Змінити слово   село, так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним.
Підкреслити букви, що позначають тверді приголосні звуки.

Сутківці – село в Ярмолинецькому районі Хмельницької області. Перша пам’ятка – оборонна церква Покрови Богородиці, яка представляє собою неповторне диво фортифікації, яке не має аналогів в Україні. Церква знаходиться в східній частині села, на кінці мису, що підноситься над заплавою річки Ушиці. Церква датується 1476 роком. Хоча, очевидно, оборонна споруда на цьому місці існувала ще з 14 ст., яка тоді була перебудована на церкву-замок. На протилежному від церкви-замку пагорбі стоять залишки вже справжнього замку – другої визначної пам’ятки Сутківців .До будівництва замку на цьому місці існувало городище, укріплене кам’яним оборонним муром. У другій половині 15 ст. на північний захід від нього було почато будівництво регулярного баштового замку

А а   Аа  Ал   Ав   та   па   на   аж

Автономна Республіка Крим    Алупка   Алушта  

    Кіммерійці, греки, скіфи, готи, гуни, болгари, хазари, візантійські греки , османські турки, татари  володарювали в Криму у давні часи.

Завдання: визначити однорідні члени речення, скласти схему речення.

   герб Криму

Довідка

    Територія Криму знаходилася під контролем різних сил багато разів протягом своєї історії. Кіммерійці, греки, скіфи, готи, гуни, болгари, хазари, держава Київська Русь, візантійські греки, кипчаки, османські турки, татари Золотої Орди і монголи контролювали Крим протягом періоду ранньої історії. У 13-му столітті частковий вплив мали венеціанці і генуїзці; їх замінили Кримське ханство й Османська імперія в 15-18 ст., Російська імперія з 18 по 20 ст., Німеччина під час Другої світової війни і пізніше Російська Радянська Федеративна Соціалістична Республіка, з 1954 р. у складі УРСР/СРСР протягом решти частини 20-го ст., з 1991 р. знаходиться як автономія у складі України.

    Алупка – місто-курорт в Криму, назва походить від грецького слова алепу, що в перекладі означає лисиця.

Воронцовський палац у м. Алупка

     Перша письмова згадка про Алушту (ще одне чудове місто Криму)  відноситься до VI століття, у зв'язку з будівництвом тут фортеці Алустон за наказом візантійського імператора Юстініана I. Територія Алушти була у сфері впливу аланів, гунів, скіфів, готів, Хазарського каганату, Золотої Орди. Фортеця Алустон була важливою складовою оборонної системи, створеної візантійцями в районі Ангарського перевалу в Кримських горах для захисту від кочівників.

 Залишки фортеці Алустон

Набережна Алушти

Б   б   Бб   бб   Ба   Бі    бо   об   бра    іб  

Бакота      Біла Церква    Бердичів

Історія Бакоти  сумно закінчилася у 1981 році.

Завдання: визначити кількість букв і звуків у слові історія.

Довідка:

    Бакота вперше згадується у літописі 1024  року.

    Перша згадку про скельний чоловічий монастир  зафіксовано у Київській книзі 1362року, де той згадується як «давно існуючий».В 1255 році містом заволоділи монголо-татари. Монахи і жителі міста сховалися від них в лабіринті монастирських печер. Загарбники пропонували вийти, здатися і відректися від віри, але не досягнувши успіху в переговорах, засипали вихід величезними каменями, тим самим заживо похоронивши населення в його притулку.

    Історія Бакоти закінчилася в 1981  році, коли в ході будівництва Новодністровської ГЕС населення було виселено в сусідні міста, а сам населений пункт повністю затоплений водою.

      Сьогодні Бакотою умовно називаються місця вздовж берега Дністра, розташовані поблизу залишків монастиря.

   В   в  Вв   Ві  Ви ив ово

Вінниця Вилково

Вилково – унікальне селище в Одеській області, повністю розташоване на воді.

Завдання: зробити звуко-буквенний аналіз слова селище.

Довідка:

    Вилкове також відоме під назвою "Українська Венеція" завдяки численним каналам, проритим вздовж вулиць. Тому човен тут є більш звичайним засобом пересування, ніж автомобіль. Це останній населений пункт на узбережжі Дунаю перед його впадінням в Чорне море. Найбільшою сферою зайнятості населення тут є рибальство в Дунаї, озерах дельти та в Чорному морі. Окрім рибальства Вилкове відоме як місце виноградарства та вирощування полуниці (ці культури масово вирощуються мешканцями селища на островах дельти). Найбільша християнська конфесія селища - православні старообрядці, які і досі живуть за старими звичаями, що здаються для нас дещо дивними.

Звичні вулички Вилково

герб Вінниці

    Місто Вінниця лежить на берегах Південного Бугу. Уперше згадується 1363 року як литовська фортеця. Вважають, що місто Вінниця мало б зватися Винниця, бо походить від винокурень, винниць. Існує і поетичне пояснення назви. За переказами назву місто веде від найменування річки Віннички, на якій дівчата на Івана Купала пускали на воду за прадавнім звичаєм вінки із квітів, щоб дізнатися свою долю. А третя версія, мабуть, найґрунтовніша. Її прибічники пов’язують назву міста із старослов’янським словом віно – «посаг, придане, дарована земля». Гадають, що поява назви «Вінниця» від слова «віно» має реальну основу: місто і прилеглі до нього землі захопив в 14 ст. литовський князь Ольгерд і подарував своїм племінникам.

      У роки Великої Вітчизняної війни недалеко від Вінниці знаходилася ставка Гітлера «Вовче лігво». У Вінниці жили і працювали видатний хірург Н. Пирогов і письменник М. Коцюбинський.

музей-садиба М. І. Пирогова

вулиці Вінниці

Ж ж Жж Жи жя Уж іж

Житомир   Ужгород   Запоріжжя  Жовті Води

Житомир – окраса Полісся.

Завдання: визначити корені в слові Житомир.

герб Житомира

Довідка.

     Старовинне місто Житомир розташоване на мальовничих берегах річок Тетерева і Кам’янки. Засновано приблизно у 9 столітті. У часи монголо-татарського лихоліття місто було зруйновано, та все ж піднялося із руїн. У цьому місті народилися письменник В. Короленко, конструктор ракет С. Корольов, піаніст-віртуоз С. Ріхтер.

    Деякі вчені припускають, що назву місту дали древлянські племена житичів, що тут проживали. Назва міста витлумачується так: «мир(місто) житичів». Слово мир у деяких слов’ян раніше означало «округ, область, світ».

     Також існує легенда, що дружинник київських князів Аскольда і Діра Житомир, після того, як князів вбив князь Олег, подався до Волинських лісів і заснував там місто, назване на його честь. Житомир – складне слово, що утворилося від слів жити і мир.

                                              

З   з   Зз    За   жжя  

Запоріжжя    Запорізька Січ

Запорізька Січ навіки увійшла в історію України і всього людства.

Завдання.: зробити звуко-буквенний аналіз слова історію.

 герб Запоріжжя

Довідка.

      У XV–XVII століттях місцевість  сучасного міста  Запоріжжя входила до Запорожжя — краю вольностей запорозьких козаків. Першою і єдиною Січчю, розташованою безпосередньо в межах сучасного міста, була Хортицька. Вона була заснована в 1552 році шляхтичем Дмитром Вишневецьким на острові Мала Хортиця (Байда), однак 1557 зруйнована турецько-татарським військом.

       Наступне поселення на місці Запоріжжя виникло 1770 року у зв’язку з будівництвом фортеці для захисту від кримських татар і турків. Укріплення називалось Олександрівськ. А 1921 року перейменовано на Запоріжжя, що означає «лежить за порогами».  Славиться великими металургійними комбінатами, Дніпровською ГЕС та о. Хортиця.

Острів Хортиця (фото з космосу)

 

Сучасні хмарочоси Запоріжжя

І  і   Іі    Із   Ів    кі   ів  

Івано-Франківськ   Ізмаїл 

У Івано-Франківську багато чудових храмів, пам’ятників і фонтанів.

Завдання: визначити однорідні члени речення.

Герб Івано-Франківська

Довідка:

    Івано-Франківськ засновано 1662 року  під назвою Станіслав (Станіславів). Назву місто отримало від ім’я польського магната  Станіслава Потоцького, якому належали ці землі. У 1962 році Станіслав перейменовано у Івано-Франківськ для увічнення пам’яті  геніального  Каменяра, який неодноразово тут бував.

    Місто відразу будувалося як могутня фортеця. Його територія була оточена спочатку дерев'яними, потім мурованими стінами, а ще земляним валом та широким ровом.

Один із чудових пам’ятників – «Великоднє сонечко»

Центральна вулиця Івано-Франківська

Герб Ізмаїла

     Ізмаїл стоїть на місці, де у IV–V сторіччях знаходилась грецька колонія Антиофілас.Потім там виникло поселення «Сміл». За деякими даними ще у 360 році римський картограф Касторій позначив Сміл на своїй карті.Також фіксують варіант назви «Сініл» — так у Середньовіччі називали поселення генуезькі купці. Після створення та експансії Османської імперії у XVI ст. цю територію захопили турки і на цьому місці виникла фортеця, яку назвали «Ішмаел» (Ізмаїл). Деякі дослідники вважають, що таким чином турки просто пристосували до своєї мови назву «Сміл». З XVI ст. відбувались неодноразові походи козаків, загонів подільських магнатів під Ізмаїл, Очаків. Найбільш відомим став морський похід 1609 козаків Петра Сагайдачного, які здобули Ізмаїл, Кілію, Білгород.

Дунайська набережна Ізмаїла

К  к  Кк  кк  Ки   Ка   Кр   ак   ик   ук 

Київ     Канів    Кривий Ріг 

Канів – місто на Дніпрових кручах, де похований Тарас Шевченко.

Завдання: добрати споріднені слова до слова місто.

 герб Кривого Рогу

Довідка.  

     Існує легенда про заснування м. Кривий Ріг

      «Давно це було, коли гриміла по Україні слава про Січ Запорозьку… На схилі літ хоробрий козак Ріг побудував для себе оселю якраз на тому місці, де Інгулець та Саксагань зливаються. Став потихеньку господарювати. І хто не їхав мимо, завертав до старого Рога. А оскільки в боях позбувся козак правого ока, прозвали його в народі Кривим. Бувало, повертались чумаки з Криму: „А чи не заїхати нам до Кривого Рога, чи далі поїхати?“ Поважали чумаки Рога за гостинність, чуйність, відвертість, а ще за цікаві розповіді. Йшли роки, навколо хати козака почали з’являтися інші оселі. Згодом тут виросло село. Вже і козака Рога не стало, а назва так і лишилася — Кривий Ріг».

    Кривий Ріг — це викривлена вузька частина суходолу. Це значення слова «ріг» відзначав ще академік В. Ф. Зуєв, який побував у Кривому Розі 1781 року і залишив для історії перший опис поселення та навколишньої місцевості:

     шахта «Зоря» у м. Кривий Ріг

 герб Канева

    Про походження назви міста є кілька гіпотез. Дві з них тлумачать її, як слово татарського походження. Означає воно «ханський перевіз» та «місце крові». За народним переказом, Канів походить від назви птаха-канюка. Крім того, існує грецька версія походження міста — місто очерету, на що вказує і грецька колонія поблизу Канева. Мається на увазі схожість назви міста з грецьким словом «канос» — очерет, місце очерету.

Георгіївський (Успенський) собор, 1144 рік.

Могила Т. Шевченка

Л   л   Лл   лл   Лі   Ли   Лу  ел  

Львів Луганськ Летичів

Львів – місто з багатою і складною історією.

Завдання:

Зробити звуко-буквенний аналіз слова історією.

герб Львова

Довідка.

    Львів засновано у 13 столітті. Понад 700 років стоїть він на річці Полтві, дужий і гордий. Починалося місто в середині 13 століття замком на Княжій горі (тепер гора Високий замок), який збудував галицько-волинський князь Данило Галицький. За переказами, поселення назвав Данило іменем свого сина Лева.  Дехто вважає, що назву місту дав цар звірів – лев, що і відобразилося у старовинному гербі міста – зображені лева.

     Вдиралися до міста війська польського короля, панувала польська шляхта і австрійська влада. У 1939 році Львів було приєднано до Радянської України.

    В архітектурі Львів зберіг сліди різних епох.

                                  

  театр опери  та балету у Львові

М   м   Мм   Ми    Му   

    Мукачеве    Миколаїв    Миргород

У Мукачеві проживають українці, угорці, росіяни, чехи євреї і ще багато представників різних народів. .

Завдання: скласти до поданого речення два питальних речення.

     герб Мукачева

     В українській мові вживається декілька варіантів назви міста. На сторінці Верховної Ради а також у словниках назва міста подається як Мукачеве. Ця назва вважається нормативною. На сторінці Мукачівської міськради місто названо Мукачево, цю назву вживають і місцеві мешканці. Також розповсюджене в українській мові назва міста Мукачів.

     Мукачівський замок «Паланок», збудований для охорони і контролю торгових і воєнних шляхів, відіграв важливу роль у становленні Мукачевого. Саме з ним пов'язують і походження назви міста. Одна легенда свідчить, що місто збудовано в тяжких муках, інша — що нібито під замком на річці Латориці були млини, де мололи зерно на муку і назва походить від слова мука.

 замок Паланок

 вулиці Мукачева

О   о   Оо   Од   Ом   Ов  

Одеса  Обухів   Овруч

Сучасна Одеса – велике індустріальне місто, важливий морський порт.

Завдання: визначити у реченні прикметники.

Довідка.

 герб Одеси

      Перша згадка про замок-порт Великого Князівства Литовського Кацюбіїв датують 1415 роком.  До 1795 року мало назву Кацюбіїв, пізніше — Хаджибе́й (тур. той, що побував у Мецці). Деякі вчені вважають, що назва поселення пов'язана з іменем кримськотатарського хана — Кочуби, інші ж — з іменем польського шляхтича Коцюби Якушинського.

     Назву Одеса місто отримало 1795 року. Це найменування  запропонувала Російська академія наук. Назвали місто на згадку про давньогрецьку колонію Одесос, що, як тоді вважали, була розташована на цьому місці.

Одеський музично-драматичний театр опери і балету

 

Панорама одеського порту

Ч Чч Че  Чи Чу ичі

Чернівці   Чернігів   Черкаси    Чигирин  Бердичів

Чернівці – чудове старовинне місто, окраса Буковини.

Завдання: визначити головні члени речення.

герб Чернівців

Довідка.

     Місто Чернівці розташоване у передгір’ї Карпат, на річці Прут. Вважають, що Чернівці виникли у другій половині ХІІ століття. Запам’ятовується місто своїми архітектурними пам’ятками.  Милують око дерев’яні церкви 17-18 ст. і чудові споруди університету, у яких раніше містилася резиденція митрополита Буковини. 

     Як народилася назва Чернівці? Є різні здогади. Приміром, гадають, що назва могла виникнути від старослов’янського слова черн (чорний) (поселення Чорноград). Мабуть, поселення називалося так за чорні на вигляд споруди із землі і дуба. Є думка, що Чернівці колись були передмістям неіснуючого вже міста Цецин. Тут селився чорний люд – ремісники, чорнороби, що й породило назву поселення.

Вхід до Чернівецького університету

Найстарiша будiвля мiста – дерев’яний храм Св. Миколая, якому понад 400 рокiв!У 1992 роцi зазнав пожежi, але пiсля був вiдреставрований

Я   я   Яя    Ял   Яр   Яв   ня  

Ялта    Яремча   Яготин  

Ялта – справжня перлина Південного берега Криму.

Завдання: визначити підмет і присудок у реченні.

  герб Ялти

Довідка.

    Існує думка про те, що на території Ялти з перших сторіч нашої ери існувало поселення греків-колоністів Яліта. Наприкінці XV сторіччя, з часів утвердження в Криму турків, Яліта вже значиться серед селищ, що безпосередньо належать турецькому султанові. Тоді, ймовірно, й закріплюється за південнобережним селищем назва Ялта в турецькій вимові, хоча на італійських і деяких інших мапах того і пізнішого часу назву цього населеного пункту позначено як Jalita. На французькій мапі Кримського півострова 1737 року нанесено населений пункт, який називається Ялта. .

Лівадійський палац у м. Ялті

«Ластівчине гніздо»

 

 Герб Яремче

     Яре́мче (до 2006 року — Яремча) — місто в Івано-Франківській області. Розташоване на річці Прут. Яремче — найвідоміший кліматичний курорт Прикарпаття, туристичний центр Івано-Франківщини, центр «зеленого» туризму Прикарпаття, також називають обличчям гірськолижної країни Буковель (c.Поляниця).

      Вважають, що першим поселився серед гір бідняк Ярема і від його імені пішла назва міста. Утворене в 1787 році. Статус міста з 1963 року. 14 грудня 2006 року ВР України уточнила назву міста — з Яремча на Яремче. До Яремче приєднано два стародавні села — Дора та Ямна, які розташовані відповідно нижче і вище за течією річки Пруту.

Краєвид міста з гори

Водоспади влітку

А  а  Аа   Ан  др  всь  рк  ва

Андріївська церква побудована у стилі бароко.

Завдання:  виписати іменники з м'якими приголосними.

    Андріївська церква будувалася за проектом знаменитого архітектора Растреллі під керівництвом  талановитого майстра І. Мічуріна на одній з найдавніших київських вулиць, що майже одразу стала називатися Андріївським узвозом.

    Унікальність цієї споруди полягає в тому, що вона є «продовженням легенди» та єдиною роботою Растреллі, що збереглася в Україні .

    На сьогодні у храмі проводяться богослужіння, відбуваються вінчання.

В

В  в  Вв  Во  од  ими   ськ  ськ  обо  ор  ор

         Володимирський собор – відома архітектурна пам’ятка Києва.

Завдання:   зробити звуко-буквенний аналіз слова  пам'ятка .

 Його збудували в неовізантійському стилі в 1882 році.

         Особливу художню цінність мають внутрішні настінні розписи, що належать пензлям знаменитих художників того часу, таких як В. М. Васнецов, М. В. Нестеров, М. О. Врубель. А от внутрішню чудову мозаїку зробили вже венеціанські майстри.

Г

Г г  Гг  Ге  ену  езька   ор  еця  ея

       Генуезька фортеця Сугдея (Судак) напрочуд красива.

Завдання: зробити зуко-буквений аналіз слова фортеця.

Могутні стіни та башти суворо охороняють підступи до міста. З північного сходу споруду охороняв  глибокий рів, який ще в середині 19 ст. був наповнений водою.

      Жодна із споруд генуезьких майстрів поза Генуєю (італійське місто) не може зрівнятися з нею за своїм значенням і ступенем збереження. Та й залишки споруд  візантійської Сугдеї мають неабияку історичну та культурну цінність.

Д

Д  д  Дд  Дес  ся  ят  нн  кв  нна рква 

Десятинна церква

        Десятинна церква  в Києві колись знаходилась в кінці коротенької вулиці, що з того часу теж зветься Десятиною.

Завдання: пояснити правопис слів, які пишуться з великої букви

      Це перша кам’яна церква Київської Русі; спорудили її на честь Різдва Богородиці в 988-996 роках давньоруські та візантійські майстри. У Києві тоді княжив Володимир Святославич, який виділив на збудування й утримання церкви десяту частину князівських доходів – десятину. Звідси й пішла друга, відома всім, назва храму. На сьогодні від першої кам’яної церкви Київської Русі залишився тільки фундамент.

З

З  Зз  амо  ок  иц  аря  Замок лицаря

Завдання:  переписати другий абзац, записати звукову модель слова баштою.

    Неподалік від Золотих воріт у Києві стоїть цікава будівля з гострим списом –баштою. Своїм силуетом вона нагадує середньовічний замок. Це – так званий «Замок лицаря». Незвична архітектура, маса оригінальних деталей здатні вразити будь-кого. Арки, вузькі стрільчасті вікна, глуха стіна без жодного вікна з тильного боку… Таке не часто побачиш на київських вулицях! А під самісіньким дахом завмерли, чатуючи на необережного гостя, жахливі монстри-стражі.

   «Замок лицаря» дожив до нашого часу, майже не змінивши свого зовнішнього вигляду. Він є   чудовим зразком  архітектурної романтики, мало не першою ластівкою київського модерну.

З з  Зз  Зо  ол  во  оро   Золоті ворота З

  Золоті ворота - головна, урочиста брама стародавнього Києва.

Завдання: виписати прикметники, встановити рід.

      Головна, урочиста брама стародавнього Києва. Свою назву вони одержали через свою подібність до константинопольських Золотих воріт. Будувалася ця брама одночасно з Софійським собором, про що згадано в літописі під 1037 роком.

    Зараз з боку міста на фасаді можна побачити складські приміщення, що розташовувалися в давнину в крайніх зрубах валу. Всередині валу знаходиться музей,де представлені експонати, що розповідають про історію давнього Києва: зброя, старовинні домашні речі, посуд та інші  предмети, які археологи знайшли під час розкопок у цьому районі. А другий поверх музею займає оглядовий майданчик, звідки відкривається чудова панорама міста.

К

К  к  Кк  Ки єв  єво   ер  ськ   ав  вр

Києво-Печерська лавра

Києво-Печерська лавра – головна святиня Української православної церкви.

Завдання:     провідміняти іменник святиня

  Знаменита перлина київської архітектури, розташована на двох пагорбах уздовж правого берега Дніпра. Зараз це – державний музейний комплекс, що частково використовується як діючий монастир та як резиденція київського митрополита Української Православної церкви  Московського Патріархату. Але сучасність  -  це лише непомітна піщинка в майже тисячолітній історії унікальної споруди.  Можна сказати, одна сторінка. Причому далеко не найгучніша. Бо Києво-Печерська лавра є найдавнішим православним монастирем на Русі. Заснували його в 1051 році при знаменитому князі Ярославі Мудрому, «батькові» св. Софії Київської.

Л

Л  л  Лл  Ла   ст  івч   ин   гн  до   Ластівчине гніздо

  Унікальний замок на мисі Ай-Тодор у Криму раніше мав назву «Палац кохання».

Завдання: виписати прикметники, поділити на склади для переносу.

Як свідчить історія, російський генерал, поранений під час російсько-турецької війни 1877-1878 років, приїхав лікуватись у Крим. Цей півострів припав військовому до душі, тому він вирішив залишитись тут назавжди й дожив останні роки в дерев’яному будиночку на мисі, з вікон якого було видно лише море й небо. Пізніше цю землю придбала московська багачка  Рахманова, побудувала новий ошатний будиночок, який назвала «Ластівчиним гніздом».

          Нині « Ластівчине гніздо» є своєрідним символом Криму, місцем паломництва туристів з усіх куточків світу.

Л

Л   Лл  Лі  іва  ськ  ал    Лівадійський палац

       Лівадійський палац – це колишня літня резиденція Миколи ІІ.

Завдання:  виписати прикметники з іменниками, з якими вони зв'язані

       Лівадійський палац – це колишня літня резиденція Миколи ІІ, була створена в традиціях італійського Відродження з використанням елементів готики, візантійської, арабської архітектури. Різноманітність стилів на той час була дуже модною, тож  її можна побачити  й в оформленні інтер’єрів палацу.

      Унікальність, історико-культурна цінність Лівадійського архітектурного комплексу сприяла його перетворенню на визнаний громадсько-культурний центр Криму.

[Описание: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQGUeqGG1LJcO_dtR80T47DtdaiYWUVsiD40WOKsx-W1Z3KWl8pWg]

М

М  м   Мм  Ма   їнськ   ал  ла   ац   Маріїнський палац

Завдання:  провідміняти за відмінками  слово  палац.

     Маріїнський палац побудований у 1750-1755 роках за проектом архітектора Б. Растреллі; свою назву він отримав на честь дружини імператора Олександра ІІ   Марії. Він використовувався як київська резиденція царської родини. Палац споруджено в цікавому стилі, що вдало поєднує елементи українського та російського бароко. Фасади та інтер’єри ансамблю відзначаються особливо розкішним оформленням.

    У наш час Маріїнський палац закритий для відвідування, елегантна будівля використовується для проведення офіційних державних церемоній.

О

О  о  Оо  Ол  еськ  за  ам  ок   Олеський замок

Завдання: виписати власні назви.

       Містечко Олеско у Львівській області лежить на давньому рубежі, що розділяє Галичину і Волинь, і вже сім століть на пагорбі над містечком височить знаменитий Олеський замок. Уже в 13 столітті він вважався однією з наймогутніших давньоукраїнських фортець, і першим його будівничим вважається один із онуків великого князя Данила Галицького. Це єдина в Україні частково збережена до наших днів фортеця часів Київської Русі.

       В наш час ведуться розкопки з відновлення архітектурного комплексу замку та парку.

П

П п  Пп  Під   ор  ецьк  за  ок    Підгорецький замок

Завдання:  розібрати як частину мови слово  поглянути,списати перше речення.

            Підгорецький замок розташований недалеко від районного центру Броди Львівської області.

           За десять років до того, як у Парижі було побудовано Версальський палац тут, на дальній околиці Центральної Європи італійський зодчий Андреа дель Аква разом із французом Бопланом спорудили таку «резиденцію для утіх і відпочинку», що лише для того, щоб поглянути на неї, з’їжджалися монархи з усіх кінців Європи.

          Підгорецький замок не раз змінював власників, серед яких були королі з могутнього роду Собеських, тут же знаходиться їхня сімейна усипальниця.

[Описание: https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQDJsXFEqpGMqEn2sdzIsn30GuBtUtRFGxnSfpCLDFMgurrdKJM]

П

П  п  Пп   По  оч   їв  ськ   авр   Почаївська  лавра

Завдання:  визначити рід прикметників.

       Монастир у містечку Почаєві, що у Кременецькому районі Тернопільської області, заслужено називають лаврою. Основними святинями знаменитої Свято-Успенської Почаївської лаври є  відбиток стопи Пресвятої Богородиці, накритий спеціальним ковчегом, її чудотворна ікона та мощі преподобних Іова й Амфілогія.

     Головний фасад Почаївської лаври за католицькими традиціями прикрашений двома баштами. Собор увінчано однією центральною банею; разом з двома бічними баштами храм нагадує кращі зразки будівель козацького бароко.

С

С  с   Сс  Со  об  ор   із  зд   оро   од    собор Різдва Богородиці

Завдання:  переписати текст.

      Собор Різдва Богородиці розташований у селі Козелець на відлогому березі річки Осетер.

     Собор  Різдва Богородиці – храм-усипальниця з чотириярусною дзвіницею. Храм стоїть на тому самому місці, де шлях з Києва повертає на Чернігів.

Х

Х  х   Хх   Хо  от   ськ   фор    ец   ця     Хотинська фортеця

Завдання:  визначити рід, число, відмінок прикметників.

           Хотинська фортеця – споруда 12-13 століття знаходиться в місті Хотин і визнана одним із семи чудес України.  Зараз на її території розташований Державний  історико - архітектурний заповідник «Хотинська фортеця». Вона вражає своїм зовнішнім виглядом, суворими стінами, в яких ще стоїть відлуння гучного минулого.

[Описание: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRdxY0pntYjWV5dxpBm5MWqZV6MqefnRPa3XrarD7FgQPRXSksmFg]

Я

Я  я  Яя  Яр  ор сл ві   вал   Ярославів  вал

Завдання:  розібрати за будовою слово збудована.

        Ярославів вал – частина Києва, збудована за часів Ярослава Мудрого (1019-1054) на Старокиївській горі. Була оточена ровом і високим валом з частоколом висотою 16 м. У 19 столітті залишки валу було знесено. Зараз на цьому місці проходить вулиця Ярославів вал.

 

Джерела

 

1.      Видавництво «Українська енциклопедія» імені М. П. Бажана

2.      Вихованець І. Таїна слова.К.:Радянська освіта,1991 р.

3.      . Географічна енциклопедія України: в 3-х томах / Редколегія: О. М. Маринич (відпов. ред.) та ін. — К.: «Українська радянська енциклопедія» імені М. П. Бажана, 1989.

4.      Історичні енциклопедії, histua.com

5.      «Каталог річок України» — Видавництво АН УРСР, Київ, 1957.

6.      Історія української культури // Ред. I. Крип'якевича. — Київ, 2002 (за виданням 1937 року).

7.      Асєєв Ю. С. Архітектура Київської Русі. — К., 1969.

8.      Вечерський В. Пам'ятки архітектури й містобудування Лівобережної України. Виявлення, дослідження, фіксація. — К., 2005.

9.      Історія української архітектури. — К., 2003.

10.    Прибєга Л. В. Дерев'яні храми українських Карпат. — К., 2007.

11.    Володимир Тимофієнко  " Зодчі України кінця XVIII — початку XX століть. Біографічний довідник ", Київ,2000.

12.    Текст з сайту kievtown.net, фото afisha.ru

Посилання

1.      http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1805-14 (Закон України про охорону пам'яток)

2.      Київський національний університет будівництва і архітектури

3.      Придніпровська державна академія будівництва та архітектури

4.      Архітектура і краєзнавство України

Дерев'яні храми України

Замки і храми України

Зразки народної архітектури XIX ст. у музеї просто неба «Хутір Савки»

Архітектура в Україні.

Текст з сайту kievtown.net, фото afisha.ru

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: natalsyalisak (02.03.2015)
Переглядів: 2210 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук

Copyright MyCorp © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz